Kilka słów o mnie

Absolwent Politechniki Wrocławskiej, radny w kadencji 2006-2010 w Radzie Miasta Jelenia Góra. Prowadzę działalność gospodarczą.

Podziel się z innymi

| |

Flora bez fauny

2021-08-31 11:39
Jelenia Góra cierpi na deficyt przestrzeni publicznej, mogącej sprostać wymaganiom licznej widowni, o czym świadczą imprezy plenerowe jakie ostatnio odbyły się w naszym mieście.
Czy to organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, Polsko-Czeskiego festiwalu smaków pogranicza czy też innych wydarzeń, mają w Jeleniej Górze problem z ich realizacją w centrum miasta a konkretnie w okolicach Placu Ratuszowego. Chcąc gromadzić liczną widownię, uczestniczącą często do późnych godzin wieczornych czy też nocnych w tych imprezach, wchodzimy niejednokrotnie w konflikt
z mieszkańcami przylegających domostw jak też z restauratorami czy handlowcami z okolicznych sklepów.
Jestem przekonany, iż rozwiązaniem wręcz wymarzonym, byłaby aranżacja terenu po byłym Targowisku Flora przy Placu Wyszyńskiego na potrzeby wydarzeń masowych. Teren ten może być klasycznie miejscem codziennego wypoczynku jeleniogórzan pod postacią parku miejskiego,
a na potrzeby realizacji widowisk plenerowych można byłoby go przekształcać w otwartą scenę miejską. Atrakcyjna odległość od starówki, nie byłaby przeszkodą aby widzowie czy też turyści mogli udać się na nią w celach gastronomicznych czy też zakupowych. Na przyszły park składa się ponad 11 tys. m2 powierzchni dwóch działek tworzących kiedyś popularne targowisko a do tego niemal foremny kształt, to teren idealny do utworzenia miejsca publicznego o charakterze rekreacyjno-kulturalnym.
Pod powierzchnią takiego parku powinna znaleźć się infrastruktura,
pozwalająca funkcjonować w nim całorocznie przenośnym małym pawilonom/punktom sprzedaży kawy czy też lodów. Przemyślana infrastruktura nada plastyczności temu terenowi, umożliwiając realizację większości imprez plenerowych. Naturalne ukształtowanie terenu, zawierające lekki spadek, pozwoli w celach widowiskowych wykorzystać właśnie ten walor tworząc coś na kształt amfiteatru.
Jakie faktycznie plany ma Miasto Jelenia Góra związane z tym terenem? Czy teren ten pozostanie dostępny dla mieszkańców Jeleniej Góry, czy zostanie sprzedany i zostaną na nim postawione budynki nie zapadające w pamięć? Czy będzie miejscem wypoczynku oraz obcowania z wydarzeniami sportowymi oraz kulturalnymi, czy też zakończy swój "żywot" podobnie jak teren po byłym targowisku przy ulicy Kilińskiego?
W przeszłości jako Miasto Jelenia Góra, mieliśmy możliwość stworzenia podobnego obiektu/parku, jednak działając w sposób nieprzemyślany straciliśmy tę możliwość lata temu, kiedy to zapadła fatalna decyzja o sprzedaży terenu po byłym Targowisku Kilińskiego zlikwidowanym w 1999 roku. Właśnie mijają 22 lat od czasu kiedy rządzi tam samosiejka oraz hula wiatr.
Teren po byłym Targowisku Flora, póki co dzieli los swojego starszego odpowiednika. W tym roku przespano możliwość udostępnienia gościom, jak też wystawcom, dodatkowej (przynoszącej miastu dochód) przestrzeni np. w czasie nadchodzącego Września Jeleniogórskiego a w szczególności Jarmarku Staroci. Mamy za to dla turystów i mieszkańców smutny obrazek w postaci dzikiego parkingu oraz miejsca podrzucania odpadów.
Oby w tym miejscu nie powstała kolejna Jelenia Dziura.

Komentarze

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2021-08-31 13:46

Uuuu.... kampania wyborcza rusza. PIS budzi zapomniane demony. Leszczyk w akcji obrzydzania opozycji i chwalenia swoich. Czekamy na zalew kłamstwa i chamstwa....

W.L. spokojnie, wybory dopiero w 2024 roku.
Kolejny Pański wpis Panie Buniek został zablokowany, nie ma tutaj miejsca dla prymitywów.

soclib @ 80.53.205.*

wysłany: 2021-09-01 14:41

W całości zgadzam się Pańskim pomysłem . Pomimo że stoimy po przeciwnej stronie .
Aby uatrakcyjnić centrum potrzebne są takie pomysły .
Castorama nie powinna tam stanąć gdzie jest dziś,za stacją paliw powstaje szkaradny budynek Bodzio architektonicznie z XIX w.Tak samo z Nowym Rynkiem.

Tak się stało bo rządy przejęli "styropianowcy" bo im się należało.
Już jest za późno, wszelkie inwestycje będą powstawać przy nowej trasie na Czechy przez Lubawkę .
Śmierdząca Szklarska ,Karpacz z przepełnionymi ,niewydolnymi oczyszczalniami ścieków a wszystko płynie przez Cieplice i Jelenią Górę.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: