Kilka słów o mnie

Absolwent Politechniki Wrocławskiej, radny w kadencji 2006-2010 w Radzie Miasta Jelenia Góra. Prowadzę działalność gospodarczą.

Podziel się z innymi

| |

Idą wybory, wymuszajmy jasne deklaracje

2014-01-27 16:48
Od dłuższego czasu nic nie piszę na blogu. Obserwuję. „Współblogowicze” piszą i piszą, snują swe opowieści z krainy mchu i paproci.
Piszą o tym jakie to postępy Jelenia Góra a może i Polska, zrobi pod ich przywództwem lub partii które reprezentują.
Są to ostro powiem: mrzonki i bzdury.
Nie wiem na czym opierają swoje wywody i na podstawie czego budują zamki na piasku ale nic z tych zapowiedzi niezostanie zrealizowane.
Oddziały szkół wyższych w Jeleniej Górze myślę, że z dużym prawdopodobieństwem zostaną bardzo ograniczone lub nawet zamknięte. PWr jaki UE robią spore cięcia w swoich budżetach, jeśli ilość studentów będzie niewystarczająca, zlikwidują je i już. Jaka kadra wtedy będzie w naszym mieście? Kto będzie mógł pracować czy też prowadzić wyimaginowane ośrodki badawcze rozwojowe etc. Już teraz olbrzymia cześć absolwentów wyjeżdża do większych miast lub miejsc dających im szanse na lepsze życie a do Jeleniej Góry zaglądają sporadycznie. Bo i jak tutaj się dostać w jakimś ludzkim czasie?

Może przykład którym się posłużę wyda się Państwu z księżyca lub zbyt abstrakcyjny, ale jest ważny z jednego powodu: uczy.
Tym przykładem będą gry strategiczne a dokładnie RTS, Real Time Strategy – strategia czasu rzeczywistego. Osobom niewtajemniczonym, krótko opiszę czym one są.
Mają Państwo do wyboru jakąś nację, prawdziwą lub fantasy i muszą ją Państwo poprowadzić do zwycięstwa, walcząc z innymi nacjami.
Aby uzyskać przewagę dającą możliwość wytworzenia większej ilości wojska, należy zebrać odpowiednie środki finansowe, naturalne i wszystko to ze sobą odpowiednio połączyć siecią dróg oraz zapewnić transport. Tylko tak wszelkie uzyskane dobra będą mogły sprawnie przepływać pomiędzy współpracującymi sektorami rynku.
Jest w tym dużo, ekonomii, zagadnień transportowych, militariów, dyplomacji etc.
Gra szybko uczy tego co jest najistotniejsze do szybkiego osiągnięcia celu.
Jest to transport i komunikacja. Bez tego nie ma szansy na wygraną. Wszystko opiera się na realnym świecie, który przeniesiono w świat wirtualny.
Są to często bardzo skomplikowane symulatory, w których należy wykazać się wiedzą oraz zdolnościami przewidywania skutków poszczególnych decyzji.
Już Rzymianie wiedzieli że aby sprawnie podbijać Europę, należy wybudować sieć dróg do szybkiego przemieszczania wojsk oraz zaopatrzenia.
Polska to jest kraj w którym każdy jest specjalistą i buduje zamki, parki technologiczne, cuda nie widy ale nie buduje do nich dróg. Nie mówią o tym jak ewentualni specjaliści, turyści, dostawcy, odbiorcy będą się sprawnie i ekonomicznie dostawać do Jeleniej Góry. Może będą dysponować teleportami, ja nie wiem. Domyślam się, bo o komunikacji nie ma nic a nic.
To jest apel do Parlamentarzystów Ziemi Jeleniogórskiej, niezależnie od różnic i partii, lobbujcie za budową łącznika pomiędzy Jelenią Górą a Autostradą A-4. Zbierzcie ekspertów, niech opracują kosztorys na podstawie najłatwiejszego przeprowadzenia takiej czteropasmowej drogi.
Wybudujcie drogę, dajcie oddech temu miastu i regionowi bez którego za 10-20 lat Jelenia Góra będzie miastem zapomnianym i wyludnionym. To jest w Państwa dobrze pojętym interesie, jeśli region się wyludni kto będzie głosować w wyborach? Ilu reprezentantów będzie wybranych z tak słabo zaludnionego okręgu jak nasz?
To nie jest tylko zadanie dla Jeleniej Góry ale dla całego naszego regionu plus np. powiat złotoryjski i te które byłyby w ciągu drogi.
A jeśli nie w ten sposób to podłączmy się komunikacyjnie do Czechów lub Niemców.
Zróbmy coś, póki ma to jakiś sens i są szanse na pozyskanie środków.

Galeria


Komentarze

jelONek @ 82.139.15.*

wysłany: 2014-01-27 22:20

..........Piszą o tym jakie to postępy Jelenia Góra a może i Polska, zrobi pod ich przywództwem lub partii które reprezentują.
Są to ostro powiem: mrzonki i bzdury...............Wojtku..........!!!!!!!!!!!! Nic dodac !!!!!!! BRAWO !!!!!!!!!!!!!!!! Moze to dotrze do tych z krainy mchu i paproci :)))))))))) OBY DOTARLO :))))))))

anonimous @ 37.128.45.*

wysłany: 2014-01-27 22:40

Tuta zgadzam się z Panem w 150% :D Ale co z tego ... "Statystyczny wyborca" jest łasy na obiecanki z księżyca...

bumcyk @ 83.29.14.*

wysłany: 2014-01-27 23:53

No i droga S-3, została wstrzymana, by przed referendum obiecać obwodnicę dla Warszawy. Tak ta władza dba o Jelenią Górę.

Paweł Kucharski @ 78.10.133.*

wysłany: 2014-01-28 11:59

Ale dotychczasowi władcy JG i powiatu kotlińskiego nie nawiązali koniecznych sojuszy. Wolą zamiast partnerstwa ze Złotoryją lub Jaworem, partnerstwo z kimś w Rosji lub Chinach - wiadomo turystycznie o wiele atrakcyjniej.
W rozmowach z nimi słyszy się, że na te decyzje nie mają wpływu. Przy takiej postawie nic z tego nie będzie.

Robin S. @ 31.0.190.*

wysłany: 2014-01-28 13:02

Jedyne wyjście żeby miasto miało się lepiej.Na tym trzeba się skupic-komunikacja.Popieram razem ze swoją rodziną i znajomymi.

Ramolek @ 46.169.25.*

wysłany: 2014-01-28 13:47

Wydaje mi się, że w kwestiach deklaracji wszystkie partie sejmowe lub inaczej mówiąc "banda czworga" są jak najbardziej za tym by JG miała czteropasmową autostradę i nawet Pendolino. Niektórzy spoza tego układu to nawet o tunelu pod Karkonoszami marzą i chwała im za marzenia.
W związku z powyższym, nie mam wciąż pojęcia na kogo można głosować. A Pan?

W.L.---> Może na tych którzy nie bujają w obłokach i proponują program skromny ale realny do zrealizowania? PO ma teraz wszechwładzę w Polsce i co może zaoferować Jeleniej Górze? NIC. Może nawet Ci biedni parlamentarzyści z PO chodzą i starają się o coś dla Jeleniej Góry ale Ten zły Donek nie daje, nie pozwala. Więc na cóż nam tacy parlamentarzyści bez siły przebicia? Do pobierania diet i marnotrawienia naszych podatków? Ja za takich dziękuję.
Podobne mam wrażenie dotyczące Rady Miasta, jakoś bardzo cicha ta kadencja, bardzo mało informacji się przebija do mediów. Czyli co? Robią coś czy nie?

Marian @ 78.88.147.*

wysłany: 2014-01-28 20:34

Jeśli chodzi o budowę lepszej drogi dojazdowej do Jeleniej Góry to w pełni sie z Panem zgadzam. Moim zdaniem i najbardziej realnym rozwiązaniem byłoby wybudowanie ekspresówki do Bolkowa, bo po pierwsze łączyłaby się ona z S3, która ma być pociagnięta z Legnicy do Bolkowa, a po drugie droga do Wrocławia z Bolkowa już taka tragiczna nie jest więc taka opcja dla Jeleniej byłaby moim zdaniem najlepsza. a jeśłi chodzi o najbliższe wybory to swój głos zamierzam dać temu kto zaporponuje najlepsze i najbardziej realne rozwiązanie komunikacyjne dla Jelonki. Cóż, Pamiętam czasy jak co wybory we Wrocławiu 90% kandydatów jako główne hasła proponowało rozwiązanie problemów komunikacyjnych we Wrocławiu i wreszcie we Wrcocławiu zbudowano obwodnicę i faktycznie we Wrocławiu o wiele łatwiej się jeździ. Więc jeśli kandydaci w Jelonce będą czuli presję społeczeńśtwa w tym temacie to wcześniej czy później przyneisie to zamierzony efekt.Pozdr

W.L.--->Panie Marianie, więc myślę, że jako wyborcy powinniśmy żądać dwóch rzeczy: programu który ma zwiększyć zatrudnienie w mieście w sektorach innych niż usługowe oraz deklaracji wręcz: "wydębienia" łącznika z autostradą lub drogą ekspresową. Chociaż jak wiemy po wielu wielu przykładach, budowa takiego łącznika jeśli już będzie realna, będzie odkładana w czasie, a jeśli już będzie budowana to jej budowa wydłuży się zapewne 2-3 lata od zakładanego. Ot taka Jelenia Góra ;)

niezależna @ 5.173.28.*

wysłany: 2014-01-29 20:25

Pan był przecież ciężko partyjny. Nosił Pan torebkę jeleniogórskiej parlamentarzystce. Teraz, po przegraniu wyborów, zrobił się Pan "niezależny" i antypisowski?

W.L.---> Nie jestem ani "antypisowski" ani "antypeowski", jestem przeciwny stagnacji. Z tym noszeniem torebki to mnie Pani pomyliła z tym drugim, trochę niższym i szczuplejszym;) Ja mam własne teczki do noszenia;)

Paweł Kucharski @ 78.10.106.*

wysłany: 2014-01-30 13:19

Panie Marianie, proszę rozważyć opcję połączenia JG z autostradą w kierunku Złotoryi i Legnicy. To daje również możliwość poprawy z Berlinem i Poznaniem.

W.L.--->Dokładnie, dopiero takie wpięcie w układ krwionośny jakim są autostrady da nam bodziec do rozwoju.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: